bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sedelklämma 12531195



*

nr 1253 1195


Sedelklämma

silver, Georg Jensen, Danmark. Vikt: ca 7g. Längd: 3 cm. Djup: 3 cm


Utrop:

700 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 maj 2019
kl 18:03:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/5 01:53:53 1      350 kr
6/5 09:29:14 2      Vinnande bud



  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 300 kr
  Göteborg 300 kr
  Helsingfors 300 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Georg Jensen
dansk silversmed och skulptör, 1866-1935.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk dansk design danska danskt georg jensen sedelklämma silver ädelmetall
  • 5200 Armband
    + brosch + halsband med hänge, silver. Längd: 44,5..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 maj kl 20:52
  • 1123 Bägare
    silver, Bengt Collin, Uppsala 1744. Höjd: 8,5. Vik..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 maj kl 19:43
  • 1137 Bägare
    silver, Carl Petter Åberg, Arboga 1811. Höjd: 10 c..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 maj kl 20:26
  • 3304 Bägare
    silver, ISM, STOCKHOLM 1895. Höjd: 8, VIKT: 79 G
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 maj kl 20:38
  • 1140 Bägare
    silver, Lid. Höjd: 6,5. Vikt: 32 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 maj kl 20:49
  • 7729 Bägare
    silver, Uppsala 1800-talets slut. Höjd: 8. Vikt: 61 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 maj kl 18:59




Ladda ner broschyr