bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sedelklämma 12531195



*

nr 1253 1195


Sedelklämma

silver, Georg Jensen, Danmark. Vikt: ca 7g. Längd: 3 cm. Djup: 3 cm


Utrop:

700 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 maj 2019
kl 18:03:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/5 01:53:53 1      350 kr
6/5 09:29:14 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Georg Jensen
dansk silversmed och skulptör, 1866-1935.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk dansk design danska danskt georg jensen sedelklämma silver ädelmetall
  • 6372 Bestick
    73st, Nysilver. Längd: 11-24cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 juni kl 19:55
  • 6404 Bestick
    Gense, 1950-tal, ca 50 delar. Längd: 16-19 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 juni kl 18:23
  • 6403 Bestick
    nysilver, Danmark, ca 40 delar. Längd: 12-19 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 juni kl 20:02
  • 6539 Bricka
    nysilver, Gallerkant. Längd: 42 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 juni kl 18:43
  • 6198 Bricka
    nysilver, Gallerkant. Längd: 57 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 juni kl 19:01
  • 4396 Fiskbestick
    24 delar, 12 + 12 st, nysilver, CG Hallberg. Längd..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    1 juni kl 20:29




Ladda ner broschyr