bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sedelklämma 12531195



*

nr 1253 1195


Sedelklämma

silver, Georg Jensen, Danmark. Vikt: ca 7g. Längd: 3 cm. Djup: 3 cm


Utrop:

700 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 maj 2019
kl 18:03:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/5 01:53:53 1      350 kr
6/5 09:29:14 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Georg Jensen
dansk silversmed och skulptör, 1866-1935.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk dansk design danska danskt georg jensen sedelklämma silver ädelmetall
  • 7294 Bålslev
    Silver (800), Tyskland, Sent 1800-tal. Längd: 35 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    29 juli kl 19:24
  • 7305 Bestick
    2 + 3 + 1 delar, silver, 1800-tal. Längd: 17-22 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    29 juli kl 20:39
  • 7170 Bestick
    52 delar, Rosenholm, silver, längd, 11-20 cm ca.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    29 juli kl 19:44




Ladda ner broschyr