bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Saltkar 12846124



*

nr 1284 6124


Saltkar

3 st, silver, England, London & Birmingham. Höjd: 3-4 cm. Vikt: ca 150g


Utrop:

700 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 oktober 2019
kl 19:28:26


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/10 11:17:21 1      350 kr
26/10 00:49:47 2      500 kr
27/10 02:37:38 3      500 kr
27/10 02:37:38 2      500 kr (Budbetjänt)
27/10 02:37:52 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 300 kr
  Göteborg 300 kr
  Helsingfors 300 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: engelsk england europa london & birmingham saltkar silver ädelmetall
  • 2447 Bricka
    nysilver. Längd: 66
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 november kl 20:23
  • 4594 Buketthållare
    silver, 1800-tal. Längd: 13cm, bruttovikt: 22g
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 november kl 18:45
  • 4323 Cigarettetui
    Sterlingsilver, Siam. Längd: 14 cm. Vkt: ca 330 g.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 november kl 20:43
  • 4348 Kaffeservis
    3 delar, silver 830/1000. Vikt: 360g. Fat, gräddka..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 november kl 18:56
  • 2420 Ljusstake
    + skedar, 3 delar, silver, bland annat Sterling. L..//
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 november kl 19:08
  • 4314 Parti silver
    7 delar
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 november kl 18:16




Ladda ner broschyr