bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Saltkar 12846124



*

nr 1284 6124


Saltkar

3 st, silver, England, London & Birmingham. Höjd: 3-4 cm. Vikt: ca 150g


Utrop:

700 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 oktober 2019
kl 19:28:26


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/10 11:17:21 1      350 kr
26/10 00:49:47 2      500 kr
27/10 02:37:38 3      500 kr
27/10 02:37:38 2      500 kr (Budbetjänt)
27/10 02:37:52 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: engelsk england europa london & birmingham saltkar silver ädelmetall
  • 6372 Bestick
    73st, Nysilver. Längd: 11-24cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 19:55
  • 6404 Bestick
    Gense, 1950-tal, ca 50 delar. Längd: 16-19 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 18:23
  • 6403 Bestick
    nysilver, Danmark, ca 40 delar. Längd: 12-19 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 20:02
  • 6539 Bricka
    nysilver, Gallerkant. Längd: 42 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 18:43
  • 6198 Bricka
    nysilver, Gallerkant. Längd: 57 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 19:01
  • 4396 Fiskbestick
    24 delar, 12 + 12 st, nysilver, CG Hallberg. Längd..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 20:29




Ladda ner broschyr