bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 13416379



*

nr 1341 6379


Ring

18K vitguld, med briljantslipade diamanter, 2xca0,06ct, 2xca0,16ct, 1xca0,17ct, storlek: 17. Vikt: 7g.


Utrop:

2.000 kr

Såld:

2.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 augusti 2020
kl 18:34:18


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/8 12:53:32 1      2.000 kr
13/8 23:01:52 2      2.200 kr
17/8 16:51:46 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring smycken vintage
  • 6626 Bokhylla
    Nils och Kajsa Strinning. Hyllsystem, "String", St..//
    Aktuellt bud: 3.400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    21 sept kl 18:15
  • 6004 Färgetsning
    Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    21 sept kl 20:30
  • 6342 Karaffer
    + tillbringare, 7 delar, Kristall. Höjd: 16,5-33 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    21 sept kl 18:39
  • 6167 Klackring
    18k guld, vikt: 4g
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    21 sept kl 19:24
  • 6246 Oljemålning
    Herman Hägg (1884-1966), Visby ringmur. Signerad. ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    21 sept kl 20:39
  • 6515 Ring
    14k, Ryssland med bärnsten
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    21 sept kl 20:35




Ladda ner broschyr