bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 13394361



*

nr 1339 4361


Ring

14K vitguld, med briljantslipad diamant, 1xca0,37ct, storlek: 17½. Vikt: 3g


Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 3 augusti 2020
kl 19:34:36


  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring smycken storlek: 17½ vintage
  • 6302 Carmoséring
    18K vitguld, med briljantslipade diamanter, W/VS, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:32
  • 2244 Färgetsningar
    2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Del av svi..//
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:37
  • 2245 Färgetsningar
    2 st, Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerade,..//
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:40
  • 6112 Oljemålning
    Johny Colebring (1920-2003), Sverige. Fruktstilleb..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:10
  • 7202 Ring
    14K vitguld, med briljantslipad diamant, 1xca0,37c..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:39
  • 6351 Ring
    18K vitguld, med briljant & navettslipade diamante..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:18




Ladda ner broschyr