bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 13416351



*

nr 1341 6351


Ring

18K vitguld, med briljant & navettslipade diamanter, 9xca0,10ct, 3xca0,20ct, storlek: 17. Vikt: 7g.


Utrop:

6.500 kr

Såld:

5.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 augusti 2020
kl 19:20:33


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/8 05:38:17 1      5.000 kr
17/8 18:18:35 1      Vinnande bud
17/8 19:15:33 2      5.200 kr
17/8 19:15:33 1      Vinnande bud (budbetjänt)
17/8 19:16:23 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring smycken vintage
  • 6626 Bokhylla
    Nils och Kajsa Strinning. Hyllsystem, "String", St..//
    Aktuellt bud: 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 sept kl 18:15
  • 6004 Färgetsning
    Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    21 sept kl 20:30
  • 6342 Karaffer
    + tillbringare, 7 delar, Kristall. Höjd: 16,5-33 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    21 sept kl 18:39




Ladda ner broschyr