bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 13038222



*

nr 1303 8222


Ring

23K. Vikt: 6,2g, storlek: 17½, gravyr.


Utrop:

2.000 kr

Såld:

2.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 januari 2020
kl 18:26:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/1 00:29:36 1      2.000 kr
24/1 20:02:27 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gravyr ring smycken storlek: 17½ vintage
  • 2032 Färgetsning
    Sten Eklund (1942-2009), Sverige. 1981. Signerad, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 35 dagar
    23 mars kl 20:33
  • 2031 Färgetsning
    Sten Eklund (1942-2009), Sverige. 1981. Signerad, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 35 dagar
    23 mars kl 18:26
  • 2030 Färgetsning
    Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Del av svit (stå..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 35 dagar
    23 mars kl 18:01
  • 4124 Lökgömma / ter..
    fajans, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustav..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    24 feb kl 19:12
  • 3572 Ring
    guld / silver, 14k. Camé och diamanter, Ryssland, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    24 feb kl 19:44
  • 3126 Serveringsvagn
    Längd: 67cm. Bredd: 40cm, höjd: 70cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    24 feb kl 19:58




Ladda ner broschyr