bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 13038222



*

nr 1303 8222


Ring

23K. Vikt: 6,2g, storlek: 17½, gravyr.


Utrop:

2.000 kr

Såld:

2.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 januari 2020
kl 18:26:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/1 00:29:36 1      2.000 kr
24/1 20:02:27 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gravyr ring smycken storlek: 17½ vintage
  • 1513 Armring
    18k guld, CG Hallberg, 20g ca
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:42
  • 1543 Armring
    silver. Diameter: 8cm, vikt: 30g.
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:51
  • 6004 Färgetsning
    Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:07
  • 1291 Färgetsningar
    2 st. Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerade,..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 20:37
  • 1209 Karaffer
    och tillbringare, 2+ 2, kristall. Höjd: 25-31cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:01
  • 1430 Klackring
    18k guld, 6 gr
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:27




Ladda ner broschyr