bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 12354016



*

nr 1235 4016


Ring

18k, Turkos sten, 3,3g. Ringmått: 15,5mm.


Utrop:

1.000 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 februari 2019
kl 19:25:46


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/2 22:53:33 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring smycken turkos sten vintage
  • 8155 Ring
    18k guld, vitguld. Vikt: 3,3g. Storlek: 18½, gravyr.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 feb kl 18:37
  • 8153 Ring
    18k guld. Vikt: 3,9g. Med briljantslipade diamante..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 feb kl 18:34
  • 8156 Ring
    18k guld. Vikt: 4,6g. Med vita stenar, storlek: 18½
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 feb kl 18:40
  • 1072 Servettringar
    2 st, 1 Firma Svenskt Tenn, design: Sebastian Schildt
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 feb kl 18:24
  • 8062 Terrin
    Gabriel Fajans, Tidigt 1900-tal. Längd: 31, höjd: ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 feb kl 18:44
  • 8185 Terrin
    Tenn, Rokokostil. Längd: 24, höjd: 11 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    3 feb kl 20:40




Ladda ner broschyr