bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 13496515



*

nr 1349 6515


Ring

14k, Ryssland med bärnsten, ringmått: 14


Utrop:

700 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 september 2020
kl 19:15:42


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/9 10:02:18 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring ryssland med bärnsten smycken vintage
  • 8230 Karaff
    Elis Bergh (1881-1954), Sverige. Kosta. "Shenley"...//
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:18
  • 8175 Ljusstakar
    + ringklocka, mässing. Höjd: 8-13cm
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 18:57
  • 8029 Ring
    14K, Camé, storlek: 17½. Vikt: 3g.
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:54
  • 8414 Ring
    18k guld, med diamanter & carréslipade safirer, 2x..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 19:06
  • 8118 Ringar
    2 st, 18k guld, med vita stenar, storlek: 16. Vikt..//
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:56
  • 8391 Serveringsvagn
    Furu, 60/70-tal. Längd: 75 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    26 oktober kl 20:45




Ladda ner broschyr