bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 13058153



*

nr 1305 8153


Ring

18k guld. Vikt: 3,9g. Med briljantslipade diamanter, 1x0,10ct, 8x0,02ct, storlek: 17½


Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 3 februari 2020
kl 18:34:06


  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring smycken storlek: 17½ vintage
  • 2031 Färgetsning
    Sten Eklund (1942-2009), Sverige. 1981. Signerad, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    23 mars kl 18:26
  • 2032 Färgetsning
    Sten Eklund (1942-2009), Sverige. 1981. Signerad, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    23 mars kl 20:33
  • 2030 Färgetsning
    Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Del av svit (stå..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    23 mars kl 18:01
  • 7184 Ljuskrona
    Renoveringsobjekt. Höjd: 60 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 19:41
  • 7158 Parti
    Ringar & Broscher, bijouteri ca 100st
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 20:51
  • 7344 Ring
    18k guld. Vikt: 3,2g. Storlek: 17½, med Aquamarin.
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 19:17




Ladda ner broschyr