bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 13038148



*

nr 1303 8148


Ring

18k guld. Vikt: 3,1g. Med briljanter och rubiner, 9x0,01ct, stl: 18½


Utrop:

3.000 kr

Såld:

2.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 januari 2020
kl 18:34:08


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/1 20:03:48 1      2.600 kr
26/1 17:56:27 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring smycken stl: 18½ vintage
  • 5577 Assietter
    8 st, Musselmalet, Royal Copenhagen, II-sortering,..//
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 feb kl 19:01
  • 6049 Blandteknik
    Maj Bring (1880-1971), Sverige. "Interiör i nattlj..//
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 feb kl 19:40
  • 2031 Färgetsning
    Sten Eklund (1942-2009), Sverige. 1981. Signerad, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    23 mars kl 18:26
  • 2032 Färgetsning
    Sten Eklund (1942-2009), Sverige. 1981. Signerad, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    23 mars kl 20:33
  • 2030 Färgetsning
    Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Del av svit (stå..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    23 mars kl 18:01
  • 5245 Halsring
    Rey Urban (1929-2015), Sverige. Sterling, 1975
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 feb kl 19:43




Ladda ner broschyr