bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 12702263



*

nr 1270 2263


Ring

14k guld. Vikt: 9,9g ca. Ringmått: 23,5.


Utrop:

2.600 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 augusti 2019
kl 19:01:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/8 20:26:06 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring smycken vintage
  • 2031 Färgetsning
    Sten Eklund (1942-2009), Sverige. 1981. Signerad, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    23 mars kl 18:26
  • 2032 Färgetsning
    Sten Eklund (1942-2009), Sverige. 1981. Signerad, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    23 mars kl 20:33
  • 2030 Färgetsning
    Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Del av svit (stå..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    23 mars kl 18:01
  • 7184 Ljuskrona
    Renoveringsobjekt. Höjd: 60 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 19:41
  • 7158 Parti
    Ringar & Broscher, bijouteri ca 100st
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 20:51
  • 7344 Ring
    18k guld. Vikt: 3,2g. Storlek: 17½, med Aquamarin.
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 19:17




Ladda ner broschyr