Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 12702263



*

nr 1270 2263


Ring

14k guld. Vikt: 9,9g ca. Ringmått: 23,5.


Utrop:

2.600 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 augusti 2019
kl 19:01:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/8 20:26:06 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring smycken vintage
  • 8018 Karaff med sil..
    1800-tal, kristall, Irland. Höjd: 17 cm, med ring ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:40
  • 7112 Ring
    18k guld. Med tre små blå stenar. Vikt: 2 g. Ringm..//
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:38
  • 7162 Ring
    23k, 1879, med sten, omarbetad. Vikt: 5,5g brutto,..//
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:27
  • 1009 Ring
    Platina, med Brilliant 4,08 ct (Laboratoriediamant..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:25
  • 8269 Serveringsvagn
    ”Teatime”, Claesson Koivisto Rune, för Swedese, me..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:21
  • 8019 Skålar
    Ett par, fd armringar, metall. Diameter: 12 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:25




Ladda ner broschyr