bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Örhängen 13093562



*

nr 1309 3562


Örhängen

Ett par, guld / silver, 14k. Smaragder och diamanter, Ryssland. Vikt: 4 g


Utrop:

6.500 kr

Såld:

5.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 24 februari 2020
kl 19:29:40


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/2 11:44:02 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grun­dades i Stockholm 1867.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: guld rysk ryska ryskt ryssland silver smycken vintage ädelmetall örhängen
  • 3098 Örhängen
    Förgyllt silver. Vikt: 13,4g. Ett par, med Ametist..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 april kl 19:49
  • 3092 Örhängen
    silver. Ett par, med agater, Art Déco-stil. Längd:..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 april kl 19:22
  • 3103 Örhängen
    silver. Vikt: 12,8g. Längd: 5cm, med blåa stenar, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 april kl 20:05




Ladda ner broschyr