KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13038027

nr 1303 8027

Markus Larsson, hans art, 1800-tal, Fors, ej signerad. Olja på duk, 98x138

Konditionsrapport: slitage, skador

Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.800 kr

måndag 27 januari 2020
kl 20:30:18

Hackefors Porslins AB
Porslinsfabrik grundad i Linköping 1929.
Orrefors glasbruk
Glasbruk anlagt i Småland 1898.
Alsterfors glasbruk
Alsterfors var ett glasbruk etablerat 1886 och avveklat 1980.
Johansfors glasbruk