KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13038024

nr 1303 8024

Kjell Löwenadler

(1905-1993), Sverige

Oljemålning, + gouache. Kjell Löwenadler (1905-1993), Sverige. Landskap. Signerade och daterade 1967 respektive 1964. Olja på pannå, 49x60 cm

Kjell Löwenadler, född 1905 i Jönköping, död 1993, svensk målare.

Utrop:

600 kr

Såld:

200 kr

måndag 27 januari 2020
kl 20:11:52

Kjell Löwenadler

Läs mer om Kjell Löwenadler