KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13579021
*
nr 1357 9021
Erik Abrahamson
(1871-1907), Sverige
Oljemålning, Skärgårdsmotiv. Signerad, daterad Aug 1898, Olja på duk, 70x105 cm
Erik Abrahamson, svensk målare och grafiker född 1871, död 1907.
Utrop:
7.000 kr
Såld:
5.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 oktober 2020
kl 18:56:11
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/10 14:16:49
1
5.000 kr
26/10 18:33:21
2
Vinnande bud
- Klassiska
26 okt
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Erik Abrahamson
Erik Abrahamson, svensk målare och grafiker född 1871, död 1907.
Läs mer om Erik Abrahamson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: erik abrahamson olja olja på duk oljemålning oljemålningar skärgård skärgården skärgårdsmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vatten
-
8153 Oljemålning
Ann-Christine Jensman, Signerad, torgscen. Olja på..//
Aktuellt bud: 2.600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:43
-
9062 Oljemålning
Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Signerad. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:11
-
9053 Oljemålning
Arne Svensson. Signerad, flygplan. Olja på pannå, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:08
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:54
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:53
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:31
*
Erik Abrahamson
Erik Abrahamson, svensk målare och grafiker född 1871, död 1907.
Läs mer om Klassiska
Läs mer om Erik Abrahamson
nr 1357 9021
Erik Abrahamson
(1871-1907), Sverige
Oljemålning, Skärgårdsmotiv. Signerad, daterad Aug 1898, Olja på duk, 70x105 cm
Erik Abrahamson, svensk målare och grafiker född 1871, död 1907.
| Utrop: | 7.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 5.200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 26 oktober 2020 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 26/10 14:16:49 | 1 | 5.000 kr |
| 26/10 18:33:21 | 2 | Vinnande bud |
- Klassiska
26 okt
Klassiska
PÃ¥ vÃ¥r klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byrÃ¥ar och bokskÃ¥p, svenskt och utländskt äldre och modernt mÃ¥leri, silver, 1900-talsdesign av A ...Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Erik Abrahamson
Erik Abrahamson, svensk mÃ¥lare och grafiker född 1871, död 1907.Läs mer om Erik Abrahamson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: erik abrahamson olja olja på duk oljemålning oljemålningar skärgård skärgården skärgårdsmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vatten
-
8153 Oljemålning
Ann-Christine Jensman, Signerad, torgscen. Olja på..//
Aktuellt bud: 2.600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:43 -
9062 Oljemålning
Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Signerad. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:11 -
9053 Oljemålning
Arne Svensson. Signerad, flygplan. Olja på pannå, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:08
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:54 -
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:53 -
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:31



