bakg

  KONST / Oljemålningar / Oljemålning 7876036



*

nr 787 6036


Axel Wallert

(1890-1962), Sverige


Oljemålning, Axel Wallert (1890-1962), Porträtt, signerad, 1906, 72x53


Axel Wallert, svensk målare och grafiker född 1890, död 1962.

Utrop:

4.000 kr - 5.000 kr

Såld:

4.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 oktober 2012
kl 16:00:00



  • Klassiska

  • Konstnär/Designer

Axel Wallert

Axel Wallert, svensk målare och grafiker född 1890, död 1962.

Läs mer om Axel Wallert
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: axel wallert olja oljemålning oljemålningar porträtt porträttmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 2236 Akryl
    2 st. Alfred Wysocki. Gatumotiv. Signerad, daterad..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 augusti kl 19:04
  • 2343 Akryl
    Jan-Inge Johansson, komposition, monogramsignatur...//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 augusti kl 20:44
  • 4017 Oljemålning
    1600-/1700-tal, Religiöst motiv. Olja på duk, 74x5..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 augusti kl 18:19
  • 3012 Oljemålning
    A Sund, 1945, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, 45x3..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 augusti kl 18:09
  • 3061 Oljemålning
    Aisa Michaljova, Af Chapman in the night, signerad..//
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 augusti kl 20:12
  • 2141 Oljemålning
    Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. "Karn..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 augusti kl 19:53




Ladda ner broschyr