bakg

  KONST / Oljemålningar / Oljemålning 7876036



*

nr 787 6036


Axel Wallert

(1890-1962), Sverige


Oljemålning, Axel Wallert (1890-1962), Porträtt, signerad, 1906, 72x53


Axel Wallert, svensk målare och grafiker född 1890, död 1962.

Utrop:

4.000 kr - 5.000 kr

Såld:

4.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 oktober 2012
kl 16:00:00



  • Klassiska

  • Konstnär/Designer

Axel Wallert

Axel Wallert, svensk målare och grafiker född 1890, död 1962.

Läs mer om Axel Wallert
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: axel wallert olja oljemålning oljemålningar porträtt porträttmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 5089 Olja / collage
    Therese Reuterswärd (f. 1942), Sverige. Kompositio..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 juli kl 19:05
  • 1018 Oljemålning
    Anneli Nilsson Schelin (f. 1957), Sverige. Blomste..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 juli kl 20:20
  • 7124 Oljemålning
    Birger Hansson-Böe (1900-1986), Sverige. Blommande..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 juli kl 18:39
  • 4112 Oljemålning
    Börje Nehlin. Signerad, lada i skog, 31x53,5 cm, o..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 juli kl 18:42
  • 5088 Oljemålning
    Erik Lo Ohlqvist (1914-2004), Sverige. Sydländskt ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 juli kl 18:24
  • 3019 Oljemålning
    Gunnar Berndtson, intyg a tergo, interiör. Olja på..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 juli kl 18:35




Ladda ner broschyr