KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12859007

nr 1285 9007

Amalia Lindegren

(1814-1891), Sverige

Oljemålning, Amalia Lindegren (1814-1891), Sverige. Monogramsignerad. 1856, Poträtt av Sofia von Kock. Olja på duk, 66x54 cm

Amalia Lindegren, svensk bildkonstnär född 1814 i Stockholm, död 1891 i Stockholm.

Utrop:

8.000 kr

Såld:

5.000 kr

måndag 28 oktober 2019
kl 20:57:58

23/10 12:02:25 1      Vinnande bud

  • Klassiska
  • 28 okt

Klassiska

Läs mer om Klassiska

Amalia Lindegren

Läs mer om Amalia Lindegren