bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Matskedar 13095013



*

nr 1309 5013


Matskedar

silver, 11 st, udda, 1700-/1800-tal. Längd: 20-22 cm. Vikt: 600 g


Utrop:

1.500 kr

Såld:

2.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 24 februari 2020
kl 20:45:28


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/2 18:33:59 1      1.100 kr
22/2 12:14:47 2      1.800 kr
23/2 23:53:30 3      1.300 kr
23/2 23:53:30 2      1.400 kr (Budbetjänt)
24/2 12:31:32 1      1.500 kr
24/2 12:31:32 2      1.600 kr (Budbetjänt)
24/2 13:58:33 4      1.800 kr
24/2 13:58:33 2      1.800 kr (Budbetjänt)
24/2 17:02:03 5      Vinnande bud
24/2 19:42:11 6      2.000 kr
24/2 19:42:11 5      Vinnande bud (budbetjänt)
24/2 19:45:14 5      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: matskedar silver udda ädelmetall
  • 5087 Fat
    Nysilver. Diameter: 33cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 april kl 19:57
  • 3373 Jardiniere
    nysilver och glas, 1914. Längd: 34 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 april kl 20:30
  • 5071 Kaffeskedar
    12 st, silver, 1950. Längd: 11,5 cm, monogram
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 april kl 18:05
  • 5070 Kaffeskedar
    6 st, silver. Längd: 11,5 cm, i etui
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 april kl 19:58
  • 3374 Karott
    med lock, nysilver, Danmark, 1930-tal. Längd: 26,5..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 april kl 20:31
  • 5110 Saltkar
    Ett par, nysilver
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    6 april kl 19:29




Ladda ner broschyr