bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Matskedar 13218010



*

nr 1321 8010


Matskedar

6 st, silver, 1821. Längd: 21 cm. Vikt: ca 420 g


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 april 2020
kl 18:53:10


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/4 00:10:33 1      600 kr
15/4 05:45:30 2      700 kr
15/4 05:45:53 2      1.000 kr
26/4 16:06:28 3      Vinnande bud



  • Tema
  • 27 apr

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: matskedar silver ädelmetall
  • 6372 Bestick
    73st, Nysilver. Längd: 11-24cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 19:55
  • 6404 Bestick
    Gense, 1950-tal, ca 50 delar. Längd: 16-19 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 18:23
  • 6403 Bestick
    nysilver, Danmark, ca 40 delar. Längd: 12-19 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 20:02
  • 6539 Bricka
    nysilver, Gallerkant. Längd: 42 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 18:43
  • 6198 Bricka
    nysilver, Gallerkant. Längd: 57 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 19:01
  • 4396 Fiskbestick
    24 delar, 12 + 12 st, nysilver, CG Hallberg. Längd..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 20:29




Ladda ner broschyr