bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Matservis 12769018



*

nr 1276 9018


Matservis

44 delar, Rosenthal, Maria, Björnbär, bland annat Terrin


Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 september 2019
kl 20:36:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/9 17:27:10 1      1.500 kr
21/9 17:11:07 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: björnbär maria matservis mattallrik mattallrikar rosenthal
  • 6115 Matservis
    24 delar, Luneville, France
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    21 oktober kl 20:08
  • 5510 Matservis
    mat-, te- och kaffeservis. 70 del ca, Ostindia, Rö..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    21 oktober kl 20:38
  • 6076 Matservisdelar
    Rörstrand, Sent 1800-tal, 19 + 13 delar
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    21 oktober kl 18:39




Ladda ner broschyr