bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Luktflaskor 12343349



*

nr 1234 3349


Luktflaskor

2 st. Silver, Kina. Höjd: 5,5 - 6,2. Vikt: ca 43g


Utrop:

600 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 19:24:23


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/2 10:03:45 1      300 kr
11/2 18:55:00 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien kina kinesisk kinesiskt luktflaskor silver ädelmetall
  • 5007 Bägare
    silver, 5 delar, Ryssland. Höjd: 4,5-8,5. Vikt: 110 g
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:25
  • 7301 Bålskål
    Nysilver / glas, Jugend. Höjd: 38 cm
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:38
  • 5117 Bestick
    Silver / benskaft, Sheffield England. Längd: 17-21..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:33
  • 5008 Dosor/mynthåll..
    silver, 5 st. Diameter: 3,5-4,5. Vikt: 85 g
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:27
  • 5352 Fat
    16st, Nysilver. Diameter: 10- 34cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 20:39
  • 5648 Gräddkanna
    silver, London, 1800-tal. Höjd: 14 cm. Vikt: 85 g
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 19:15




Ladda ner broschyr