GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Lökgömma / terrin 13094124

nr 1309 4124

Stig Lindberg

(1916-1982), Sverige

Lökgömma / terrin, fajans, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Höjd: 25 cm

Konditionsrapport: nagg

måndag 24 februari 2020
kl 19:12:23

Stig Lindberg

Läs mer om Stig Lindberg
Fajans
Poröst lergods, överdraget med en täckande glasyr, oftast vit tennglasyr.
Gustavsbergs Studio