bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstake 10007108



*

nr 1000 7108


Ljusstake

Silver, 1972, MGAB, höjd: 7, 5 cm, vikt: 150 g


Utrop:

600 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 19:41:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/12 21:26:33 1      Vinnande bud
14/12 13:55:08 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake mgab silver ädelmetall
  • 8202 Lampetter
    ett par, mässing. Höjd: 30 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 oktober kl 18:18
  • 8324 Ljusstakar
    2 st, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 35-40 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 oktober kl 18:25
  • 9002 Ljusstakar
    2 st, mässing, Sk Blekingeljusstakar, 1700-tal. Hö..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 oktober kl 19:27
  • 6081 Ljusstakar
    2 st, snarlika, 1800-tal, mässing. Höjd: 18cm.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 oktober kl 19:59
  • 8073 Ljusstakar
    3 par, nysilver. Höjd: 13-20 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 oktober kl 18:12
  • 8523 Ljusstakar
    5 st, bemålade. Höjd: 36-41 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 oktober kl 19:51




Ladda ner broschyr