bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ljusstake 12343119



*

nr 1234 3119


Ljusstake

Empirestil, silver, 1975, Ceson. Höjd: 15, bruttovikt: 195 g


Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 18:30:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/2 16:42:41 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ceson empire empirestil karl johan karl johan-stil ljusstake silver ädelmetall
  • 2476 Båtkompass
    + timglas + ljusstake, metall / mässing. Höjd: 8 -..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 augusti kl 19:42
  • 2198 Kandelabrar
    Ett par, mässing / marmor, sent 1800-tal. Höjd: 39 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 augusti kl 18:05
  • 2059 Lampetter
    ett par, mässing. Höjd: ca 30 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 augusti kl 20:23
  • 2002 Ljusstakar
    2 st, Ursula Printz (1920-1993), Sverige. Gustavsb..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 37 dagar
    30 sept kl 20:33
  • 2417 Ljusstakar
    4 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 augusti kl 20:54
  • 2427 Ljusstakar
    7 st. Mässing, miniatyrer. Höjd: 5 - 8 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 augusti kl 20:13




Ladda ner broschyr