bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 9603026



*

nr 960 3026


Ljusstakar

1 par, silver, höjd: 12 cm


Utrop:

1.000 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 maj 2015
kl 18:35:33


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/5 17:03:10 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 5025 Kandelabrar
    Ett par, mässing. Höjd: 45,5cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 oktober kl 19:16
  • 9002 Ljusstakar
    2 st, mässing, Sk Blekingeljusstakar. Höjd: ca 26 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    28 oktober kl 19:27
  • 6081 Ljusstakar
    2 st, snarlika, 1800-tal, mässing
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 oktober kl 18:51
  • 6224 Ljusstakar
    2 st. Glas, Orrefors, Anne Nilsson (f. 1953), Sver..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 oktober kl 20:35
  • 6280 Ljusstakar
    Ett par, mässing, grip. Höjd: 21 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 oktober kl 18:37
  • 6144 Ljusstakar
    Ett par, mässing. Höjd: 23cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 oktober kl 20:05




Ladda ner broschyr