bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 12756456



*

nr 1275 6456


Ljusstakar

Ett par, silver, TESI Tenn & Silver AB, 1962. Höjd: 8 cm. Bruttovikt: 360g


Utrop:

500 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 september 2019
kl 19:57:52


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/9 16:10:58 1      100 kr
15/9 10:52:37 2      200 kr
16/9 11:47:22 3      200 kr
16/9 11:47:22 2      200 kr (Budbetjänt)
16/9 13:13:39 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver tesi tenn & silver ab ädelmetall
  • 5025 Kandelabrar
    Ett par, mässing. Höjd: 45,5cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    21 oktober kl 19:16
  • 6501 Ljusstakar
    2 par, nysilver / mässing. Höjd: 18 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    21 oktober kl 18:05
  • 9002 Ljusstakar
    2 st, mässing, Sk Blekingeljusstakar. Höjd: ca 26 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    28 oktober kl 19:27
  • 6081 Ljusstakar
    2 st, snarlika, 1800-tal, mässing
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    21 oktober kl 18:51
  • 6224 Ljusstakar
    2 st. Glas, Orrefors, Anne Nilsson (f. 1953), Sver..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    21 oktober kl 20:35
  • 6280 Ljusstakar
    Ett par, mässing, grip. Höjd: 21 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    21 oktober kl 18:37




Ladda ner broschyr