bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 12757157



*

nr 1275 7157


Ljusstakar

Ett par, silver, 1967. Höjd: 9 cm. Bruttovikt: ca 325g.


Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 september 2019
kl 20:31:29


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/9 10:50:53 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 5025 Kandelabrar
    Ett par, mässing. Höjd: 45,5cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    21 oktober kl 19:16
  • 6501 Ljusstakar
    2 par, nysilver / mässing. Höjd: 18 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    21 oktober kl 18:05
  • 9002 Ljusstakar
    2 st, mässing, Sk Blekingeljusstakar. Höjd: ca 26 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    28 oktober kl 19:27
  • 6081 Ljusstakar
    2 st, snarlika, 1800-tal, mässing
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    21 oktober kl 18:51
  • 6224 Ljusstakar
    2 st. Glas, Orrefors, Anne Nilsson (f. 1953), Sver..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    21 oktober kl 20:35
  • 6280 Ljusstakar
    Ett par, mässing, grip. Höjd: 21 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    21 oktober kl 18:37




Ladda ner broschyr