bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 12343329



*

nr 1234 3329


Ljusstakar

Ett par, silver, 1990. Höjd: 7,5 cm, bruttovikt: ca 290 g


Utrop:

800 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 20:02:57


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/2 19:07:09 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 8310 Lampetter
    6 st, Arteluce Piperita, Italien, 26x26cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 jan kl 20:58
  • 6164 Ljusstakar
    3 st, Tenn, 1800-tal. Höjd:
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 jan kl 20:37
  • 8181 Ljusstakar
    4 par, mässing. Höjd: 16-37 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 jan kl 20:08




Ladda ner broschyr