bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ljusstakar 9603446



*

nr 960 3446


Ljusstakar

ett par, silver, höjd: 16 cm


Utrop:

1.200 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 maj 2015
kl 19:19:03


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/5 16:21:44 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 8324 Ljusstakar
    2 st, Frima Svenskt Tenn. Höjd: 35-40 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 oktober kl 18:25
  • 9002 Ljusstakar
    2 st, mässing, Sk Blekingeljusstakar, 1700-tal. Hö..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 oktober kl 19:27
  • 6081 Ljusstakar
    2 st, snarlika, 1800-tal, mässing. Höjd: 18cm.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 oktober kl 19:59
  • 8073 Ljusstakar
    3 par, nysilver. Höjd: 13-20 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 oktober kl 18:12
  • 8076 Ljusstakar
    Ett par, Empirestil. Höjd: 18 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 oktober kl 18:37
  • 8135 Ljusstakar
    Ett par, Gusum. Höjd: 18 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 oktober kl 20:42




Ladda ner broschyr