ÖVRIGT / Diverse / Kungavasen 5806066
*
nr 580 6066
Kungavasen
Ystad Metall, Mässing, höjd: 25
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:28:11
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 18:15:51
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kungavasen metall mässing ystad metall
-
5128 Bestickuppsätt..
30 delar, stål
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 19:28
-
5392 Bonsaiträd
persikor, sten. Höjd: 47 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 20:20
-
5177 Bricka
Försilvrad. Lars Holmström (1894-1959), Sverige. A..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 18:13
-
5236 Burk
Gjutjärn, märkt 1788. Höjd: 15 cm, diameter: 14 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 18:59
-
5129 Dekorelement
2 st, Asiatiska, nutida, trä, 92x92 ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 19:30
-
5332 Eldslagningssten
Neolitisk. Längd: 9 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 20:35
*
Kungavasen
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6066
Kungavasen
Ystad Metall, Mässing, höjd: 25
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/4 18:15:51 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kungavasen metall mässing ystad metall
-
5128 Bestickuppsätt..
30 delar, stål
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 19:28 -
5392 Bonsaiträd
persikor, sten. Höjd: 47 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 20:20 -
5177 Bricka
Försilvrad. Lars Holmström (1894-1959), Sverige. A..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 18:13
-
5236 Burk
Gjutjärn, märkt 1788. Höjd: 15 cm, diameter: 14 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 18:59 -
5129 Dekorelement
2 st, Asiatiska, nutida, trä, 92x92 ca
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 19:30 -
5332 Eldslagningssten
Neolitisk. Längd: 9 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
29 april kl 20:35