bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 10191133



*

nr 1019 1133


Keramik

2 delar, Ekeby, Greta Runeborg, längd: 23 cm, höjd: 24 cm


Följerätt

Ja

Utrop:

400 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 februari 2016
kl 18:09:13


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/2 17:54:39 1      Vinnande bud
16/2 17:56:28 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 22 feb

Keramiker-Lisa Larson & Co

På Tema Keramiker - Lisa Larson & Co har vi samlat fat, figuriner, miniatyrer, skålar, skulpturer, väggplattor och vaser av konstnärer och designers som Louise Adelborg, Ingrid Atterberg, Hertha Bengt ...



Läs mer om Keramiker-Lisa Larson & Co
  • Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ekeby greta runeborg keramik
  • 2050 Ampel
    Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Ej signerad, Gu..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:30
  • 1133 Assietter
    12+ 1st, Upsala Ekeby. Diameter: 20-33cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:22
  • 7334 Assietter
    15st, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland...//
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:03
  • 2084 Bålskål
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gus..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 19:23
  • 1210 Bojan
    Kina. Höjd: 16 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:55
  • 2046 Bricka
    "Eden", Sigrid Richter, Rörstrand, 42x22 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    28 sept kl 18:44




Ladda ner broschyr