bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Karott 10007073



*

nr 1000 7073


Karott

med lock, silver, CG Hallberg, 1905, höjd: 15 cm, diameter: 20 cm, vikt: 813 g


Utrop:

3.000 kr

Såld:

3.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 18:12:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/11 15:04:51 1      Vinnande bud
14/12 18:07:10 2      2.800 kr
14/12 18:07:10 1      3.000 kr (Budbetjänt)
14/12 18:07:51 2      3.200 kr
14/12 18:07:51 1      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: cg hallberg karott lock silver ädelmetall
  • 6372 Bestick
    73st, Nysilver. Längd: 11-24cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 19:55
  • 6404 Bestick
    Gense, 1950-tal, ca 50 delar. Längd: 16-19 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 18:23
  • 6403 Bestick
    nysilver, Danmark, ca 40 delar. Längd: 12-19 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 20:02
  • 6539 Bricka
    nysilver, Gallerkant. Längd: 42 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 18:43
  • 6198 Bricka
    nysilver, Gallerkant. Längd: 57 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 19:01
  • 4396 Fiskbestick
    24 delar, 12 + 12 st, nysilver, CG Hallberg. Längd..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juni kl 20:29




Ladda ner broschyr