bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Kandelabrar 14099424



*

nr 1409 9424


Kandelabrar

Ett par, nysilver, 1940-tal. Höjd: 23 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 augusti 2021
kl 19:28:04


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
31/7 11:55:13 1      300 kr
1/8 19:47:38 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kandelaber kandelabrar ljusstakar ljusstake nysilver pläter
  • 4038 Kandelabrar
    ett par, Rörstrand, Daldansen. Höjd: 26 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 sept kl 20:45




Ladda ner broschyr