bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Kandelabrar 13418115



*

nr 1341 8115


Kandelabrar

ett par, nysilver. Höjd: 26 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 augusti 2020
kl 19:39:44


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/8 12:24:44 1      100 kr
17/8 19:34:44 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: kandelaber kandelabrar ljusstakar ljusstake nysilver pläter
  • 6015 Kandelaber
    höjd: 23cm, nutida
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    21 sept kl 18:42
  • 6221 Kandelaber
    mässing. Höjd: 60 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    21 sept kl 20:19
  • 5189 Kandelabrar
    Ett par, CR Carlström. Sent 1800-tal, nysilver. Hö..//
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    21 sept kl 20:04




Ladda ner broschyr