bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Kandelabrar 13485189



*

nr 1348 5189


Kandelabrar

Ett par, CR Carlström. Sent 1800-tal, nysilver. Höjd: 49 cm


Utrop:

700 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 september 2020
kl 20:04:23


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/9 21:30:10 1      400 kr
17/9 17:54:31 2      350 kr
17/9 17:54:31 1      400 kr (Budbetjänt)
19/9 00:22:54 3      500 kr
20/9 22:24:17 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: cr carlström kandelaber kandelabrar ljusstakar ljusstake nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal
  • 8243 Kandelaber
    AB Järnarmatur, Hillerstorp. Höjd: 29 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 november kl 18:27
  • 1204 Kandelaber
    mässing. Höjd: 34cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 november kl 20:05
  • 1303 Kandelabrar
    Ett par, nysilver. Höjd: 33cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 november kl 20:01




Ladda ner broschyr