bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kandelaber 12607623



*

nr 1260 7623


Kandelaber

silver, för fem ljus. Höjd: 23 cm. Vikt: 1160 g


Utrop:

6.000 kr

Såld:

5.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 juni 2019
kl 19:11:04


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/6 17:46:30 1      Vinnande bud



  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 300 kr
  Göteborg 300 kr
  Helsingfors 300 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fem ljus kandelaber kandelabrar ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 2543 Bägare
    silver, 1700-tal. Höjd: 8 cm, vikt. 47 g
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 juni kl 20:05
  • 2428 Bestick
    silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 36 delar, L-. 1..//
    Aktuellt bud: 2.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 juni kl 19:42
  • 2430 Bestick
    silver, GEWE, 39 delar, Vikt: 1884 g
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 juni kl 19:45




Ladda ner broschyr