bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kandelaber 12607623



*

nr 1260 7623


Kandelaber

silver, för fem ljus. Höjd: 23 cm. Vikt: 1160 g


Utrop:

6.000 kr

Såld:

5.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 juni 2019
kl 19:11:04


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/6 17:46:30 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fem ljus kandelaber kandelabrar ljusstakar ljusstake silver ädelmetall
  • 2198 Kandelabrar
    Ett par, mässing / marmor, sent 1800-tal. Höjd: 39 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 augusti kl 18:05




Ladda ner broschyr