GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Kaffeservis 12783042

nr 1278 3042

Stig Lindberg

(1916-1982), Sverige

Kaffeservis, 28st delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Prunus, Gustavsberg

Konditionsrapport: bruksslitage, nagg

Utrop:

1.500 kr

Såld:

2.200 kr

måndag 30 september 2019
kl 19:48:12

  • Tema
  • 30 sep

Keramik

Läs mer om Keramik

Stig Lindberg

Läs mer om Stig Lindberg
Prunus (Stig Lindberg)
Gustavsberg producerade Prunus mellan 1962 och 1974 men blev aldrig den storsäljade som exempelvis Berså blev.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Gustavsbergs Studio