bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Handspegel 10007117



*

nr 1000 7117


Handspegel

+ borste, Silver, London, längd: 25-30 cm, vikt: 370 g brutto


Konditionsrapport: slitage

Utrop:

600 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 20:10:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/12 11:44:32 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: borste engelsk england europa handspegel london silver speglar ädelmetall
  • 6474 Spegel
    123x63 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 oktober kl 20:17
  • 6097 Spegel
    1960-tal, teak, Fröseke, Nybro, 124x34 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 oktober kl 20:02
  • 6191 Spegel
    Björk, 145x66 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    21 oktober kl 20:59
  • 6039 Spegel
    Flätad rotting, diameter: 62 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    21 oktober kl 20:08
  • 6520 Spegel
    höjd: 133cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    21 oktober kl 19:20
  • 6429 Spegel
    höjd: 162cm. Bredd: 70cm
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 oktober kl 19:54




Ladda ner broschyr