bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Handspegel 10007117



*

nr 1000 7117


Handspegel

+ borste, Silver, London, längd: 25-30 cm, vikt: 370 g brutto


Konditionsrapport: slitage

Utrop:

600 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 20:10:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/12 11:44:32 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: borste engelsk england europa handspegel london silver speglar ädelmetall
  • 7431 Sideboard
    + spegel, Engelsk modell, nutida. Längd: 108. Djup..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    8 juni kl 20:09
  • 6445 Spegel
    + konsolbord, Stenskiva, spegel 170x70, konsolbord..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    8 juni kl 18:39
  • 7251 Spegel
    1920-tal, 115x49 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    8 juni kl 19:46




Ladda ner broschyr