bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Halsband 13327314



*

nr 1332 7314


Halsband

silver, Kalevala Koru, Finland. Längd: 39 cm. Vikt: ca 23g


Konditionsrapport: Två mindre skador på kedjan

Utrop:

1.000 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 juni 2020
kl 19:30:03


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/6 00:23:38 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk finland halsband kalevala koru norden nordeuropa nordisk silver smycken vintage ädelmetall
  • 8247 Halsband
    18k guld. Längd: ca 40, ca 9 gr
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 augusti kl 19:28




Ladda ner broschyr