KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gunilla pontén 10801005

nr 1080 1005

Gunilla Pontén

(f. 1929), Sverige

Gunilla Pontén, Kontakt: Gunilla Pontén. Prisbelönta modeskaparen Gunilla Pontén har åter överträffat sig själv. Den här gången har du chansen att skaffa dig ett alldeles eget exemplar av Gunillas konst i form av en MODETAVLA. Hennes filosofi är: ”Tänk vilka skärningar och draperingar vi kvinnor kan excellera i!” Och: ”Skulle svart vara så tråkigt? Nej, svart är elegant, sexigt, glamoröst och sorgligt. ” Och så skulle man kanske också kunna beskriva vår Grand Ladys bilder, ett koncentrat av femtio år i modets värld med ett alldeles eget bildspråk. Detta är ett ypperligt tillfälle att klä också dina väggar!

Gunilla Pontén, är en svensk modeskapare och konstnär, född 1929.

Utrop:

100 kr

Såld:

16.000 kr

måndag 14 november 2016
kl 18:00:00

  • 14 nov

Stadsbrudskåren

Läs mer om Stadsbrudskåren

Gunilla Pontén

Läs mer om Gunilla Pontén