bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 12353161



*

nr 1235 3161


Gouache

Oidentifierad konstnär. Midsommar, 37x45 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 februari 2019
kl 20:30:11


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/2 22:38:22 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache midsommar täckfärg vattenfärg
  • 1397 Gouache
    Claude Georges, Abstrakt Landskap, utställd FFBK. ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 augusti kl 19:51
  • 2258 Gouache
    Dietrich Fischer-Dieskau, figurer, monogramsignera..//
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 augusti kl 19:40
  • 2192 Gouache
    Wahlberg, kvinnohuvud, signerad, 24x31 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 augusti kl 18:51




Ladda ner broschyr