bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 12398040



*

nr 1239 8040


Lars-Olof Gynning

(1920-2003), Sverige


Gouache, Lars-Olof Gynning (1920-2003), Sverige. Komposition, 63x127


Lars-Olof Gynning, svensk målare och konsthantverkare, född i Karlskrona 1920, död i Stockholm 2003.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 mars 2019
kl 19:18:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/3 17:33:02 1      700 kr
3/3 00:08:46 2      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Lars-Olof Gynning

Lars-Olof Gynning, svensk målare och konsthantverkare, född i Karlskrona 1920, död i Stockholm 2003.

Läs mer om Lars-Olof Gynning
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache komposition lars-olof gynning svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 5146 Akvarell
    Bengt Riton (1945-1994), Sverige. Fiskskålen. Moti..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 feb kl 19:19
  • 3324 Akvarell
    Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Fartyg. Signera..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 feb kl 20:46
  • 5092 Akvarell
    Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Uppsalamotiv. Si..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 feb kl 19:15
  • 3504 Akvarell
    Nicolas Issaiev (1891-1977), Ryssland. Eze. Signer..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 feb kl 20:08
  • 5228 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. "Norrpada". Signerad Tings..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 feb kl 20:12
  • 5638 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, -91, skä..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    24 feb kl 19:27




Ladda ner broschyr