KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 9137051

nr 913 7051

Julius Kronberg

(1850-1921), Sverige

Gouache, Julius Kronberg (1850-1921), 'Skiss till Konstakademiens adress vid Oscar II 25 års regeringsjubileum', signerad 1897, 26 x 17

Julius Kronberg, svensk målare född i Karlskrona 1850, död i Stockholm 1921.

Utrop:

10.000 kr

Såld:

3.000 kr

måndag 22 september 2014
kl 19:54:19

Julius Kronberg

Läs mer om Julius Kronberg
Gouache