bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6161579



*

nr 616 1579


Aage Backhausen

(1908-1966), Danmark


Gouache, Aage Backhausen, motiv från Bornholm, 1946, 34x48


Aage Backhausen, dansk bildkonstnär född 1908, död 1966.

Följerätt

Ja

Utrop:

300 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2009
kl 19:06:33


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/12 23:51:17 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Aage Backhausen

Aage Backhausen, dansk bildkonstnär född 1908, död 1966.

Läs mer om Aage Backhausen
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: aage backhausen akvarell akvareller bornholm danmark dansk dansk design danska danskt europa gouache norden täckfärg vattenfärg
  • 2482 Akvarell
    A E Howarth, Signerad, landskap med hus, 16x29 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 juli kl 18:48
  • 5090 Akvarell
    Hasse Karlsson, Signerad, "Litet stilleben", blade..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 juli kl 18:25
  • 4193 Akvarell
    Kina, 43x50 cm. Signerad
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 juli kl 18:32
  • 4151 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Signerad, "Bordighera". Mo..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 juli kl 20:12
  • 1008 Akvarell
    Regina Kylberg (1843-1913), Sverige. "När rågen bl..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 juli kl 19:21
  • 5023 Blandteknik
    David Wallin (1876-1957), Sverige. Stuga, Monogram..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    27 juli kl 19:38




Ladda ner broschyr