bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6161579



*

nr 616 1579


Aage Backhausen

(1908-1966), Danmark


Gouache, Aage Backhausen, motiv från Bornholm, 1946, 34x48


Aage Backhausen, dansk bildkonstnär född 1908, död 1966.

Följerätt

Ja

Utrop:

300 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2009
kl 19:06:33


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/12 23:51:17 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Aage Backhausen

Aage Backhausen, dansk bildkonstnär född 1908, död 1966.

Läs mer om Aage Backhausen
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: aage backhausen akvarell akvareller bornholm danmark dansk dansk design danska danskt europa gouache norden täckfärg vattenfärg
  • 3213 Gouache
    Knut Olson, Skogsväg. Signerad. Motivet: 17x23 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    16 december kl 19:10




Ladda ner broschyr