bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gafflar 10007016



*

nr 1000 7016


Gafflar

6 st, Silver, 1805, vikt: 200 g, längd: 16 cm


Utrop:

1.000 kr

Såld:

3.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 20:24:58


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/12 21:43:45 1      600 kr
14/12 12:15:07 2      Vinnande bud
14/12 17:33:30 3      1.200 kr
14/12 17:33:30 2      1.300 kr (Budbetjänt)
14/12 17:34:03 3      1.600 kr
14/12 17:34:03 2      1.700 kr (Budbetjänt)
14/12 17:34:53 3      2.200 kr
14/12 17:34:53 2      2.400 kr (Budbetjänt)
14/12 17:42:46 3      3.000 kr
14/12 17:42:46 2      Vinnande bud (budbetjänt)
14/12 18:16:24 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gafflar silver ädelmetall
  • 5007 Bägare
    silver, 5 delar, Ryssland. Höjd: 4,5-8,5. Vikt: 110 g
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:25
  • 7301 Bålskål
    Nysilver / glas, Jugend. Höjd: 38 cm
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:38
  • 5117 Bestick
    Silver / benskaft, Sheffield England. Längd: 17-21..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:33
  • 5008 Dosor/mynthåll..
    silver, 5 st. Diameter: 3,5-4,5. Vikt: 85 g
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:27
  • 5352 Fat
    16st, Nysilver. Diameter: 10- 34cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 20:39
  • 5648 Gräddkanna
    silver, London, 1800-tal. Höjd: 14 cm. Vikt: 85 g
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 19:15




Ladda ner broschyr