bakg

  UR & KLOCKOR / Övriga ur / Fickur 13051037



*

nr 1305 1037


Fickur

2 st, 1700 & 1800-tal, silver, bruttovikt: 200


Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 februari 2020
kl 20:43:53


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/2 20:38:54 1      Vinnande bud



  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 300 kr
  Göteborg 300 kr
  Helsingfors 300 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fickrova fickur rova silver ädelmetall övriga
  • 5454 Barometer
    omkring 1900. Höjd: 45 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    24 feb kl 18:52




Ladda ner broschyr