bakg

  UR & KLOCKOR / Övriga ur / Fickur 13051037



*

nr 1305 1037


Fickur

2 st, 1700 & 1800-tal, silver, bruttovikt: 200


Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 februari 2020
kl 20:43:53


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/2 20:38:54 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg




Ladda ner broschyr