bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat på fot 13196245



*

nr 1319 6245


Fat på fot

silver, Nyrokoko, Stockholm, 1864. Diameter: 19. Höjd: 17 cm, vikt: 240 g


Utrop:

1.200 kr

Såld:

1.300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 april 2020
kl 20:10:37


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/4 12:28:31 1      1.000 kr
13/4 17:25:39 2      1.100 kr
13/4 17:28:04 2      1.200 kr
13/4 19:40:06 1      1.200 kr
13/4 19:40:06 2      1.200 kr (Budbetjänt)
13/4 19:50:42 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat på fot nyrokoko silver stockholm ädelmetall
  • 4199 Bägare
    6 st, Sterlingsilver. Höjd: 8 cm. Vikt: 175g
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 maj kl 18:42
  • 2081 Bestick
    48 delar, silver, Rosenholm, Jacob Ängman, GAB Gul..//
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 maj kl 18:53
  • 3001 Bestick
    6+ 6+ 6, Remalux, mono e/11, e/4, e/6, Peter Raacke
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 maj kl 19:38
  • 4036 Bestick
    ca 80 delar, Franska liljan, nysilver. Längd: 17,5..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 maj kl 20:07
  • 4314 Bestick
    nysilver, Franska Liljan, ca 45 del
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 maj kl 18:35
  • 5010 Bestickuppsätt..
    108 delar, silver, Skandia, Saga, 1944. Längd: 11-..//
    Aktuellt bud: 9.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    25 maj kl 20:42




Ladda ner broschyr