bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Fat 13038258



*

nr 1303 8258


Fat

11 delar, Nysilver. Höjd: 20cm, diameter: 35cm


Utrop:

600 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 januari 2020
kl 20:29:48


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/1 16:51:13 1      250 kr
22/1 20:26:42 2      450 kr
27/1 13:27:53 3      400 kr
27/1 13:27:53 2      450 kr (Budbetjänt)
27/1 13:28:08 3      500 kr
27/1 20:24:48 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat nysilver pläter silver ädelmetall
  • 3028 Djupt fat
    Kina, Kompaniporslin, 1700-tal, diameter: 23 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    17 feb kl 18:44
  • 6293 Fat
    + karotter med lock 2 st, Paratiisi, Birger Kaipia..//
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 feb kl 19:22
  • 3445 Fat
    2 st, + skål, Rosenthal, Sanssouci. Längd: 42cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 feb kl 20:28
  • 4113 Fat
    2 st, Rörstrand, Carl Harry Stålhane och signerad ..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 feb kl 19:56
  • 4126 Fat
    2 st. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsb..//
    Aktuellt bud: 2.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 feb kl 20:58
  • 3391 Fat
    3 st, Kina. Diameter: 13,5-14. 5
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 feb kl 20:48




Ladda ner broschyr