KONST / Litografier / Färglitografi 13038033

nr 1303 8033

Karl Axel Pehrson

(1921-2005), Sverige

Färglitografi, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 335/385, "Iraunajus coerulusigratus", 1992. Motivet: 54x40 cm

Karl Axel Pehrson, född 1921, död 2005, svensk målare, skulptör och grafiker.

Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.600 kr

måndag 27 januari 2020
kl 18:19:29

Karl Axel Pehrson

Läs mer om Karl Axel Pehrson