bakg

  KONST / Litografier / Färglitografi 12354180



*

nr 1235 4180


Einar Nerman

(1888-1983), Sverige


Färglitografi, 2 st, Einar Nerman (1888-1983), Sverige. 360 upplaga. Motivet: 35x24


Einar Nerman, svensk målare, tecknare, grafiker född i Norrköping 1888, död 1983.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 februari 2019
kl 18:58:31


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/2 10:40:39 1      600 kr
17/2 13:54:29 2      700 kr
18/2 08:27:05 1      800 kr
18/2 18:00:55 3      1.000 kr
18/2 18:03:11 1      Vinnande bud
18/2 18:16:36 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Einar Nerman

Einar Nerman, svensk målare, tecknare, grafiker född i Norrköping 1888, död 1983.

Läs mer om Einar Nerman
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: einar nerman färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 3110 Färglitografi
    2 st, Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, n..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    16 december kl 19:58
  • 3460 Färglitografi
    Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrera..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    16 december kl 18:53
  • 9085 Färglitografi
    Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, nu..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    16 december kl 20:35
  • 9087 Färglitografi
    Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, nu..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    16 december kl 20:37
  • 3354 Färglitografi
    Bo Hultén (f. 1945), Sverige. Signerad, daterad 19..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    16 december kl 20:56
  • 6454 Färglitografi
    Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Södermalm. Signe..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 38 dagar
    20 jan kl 18:37




Ladda ner broschyr